Instrukcja
Uczniowie otrzymują bilety powrotne do biblioteki, na których znajdują się ikonki ilustrujące kategorie książek oraz legenda.
W zależności od specyfiki i preferencji biblioteki, może ona wybrać jeden z dwóch scenariuszy akcji:
- Wersja szybsza. Uczeń wraz z rodzicami przypomina sobie książki, które czytał z różnych kategorii i je skreśla. Następnie nauczyciel bibliotekarz kasuje dziurkaczem (lub zaznacza w inny sposób) odpowiednie pola biletu. Jeżeli któreś ikonki pozostają nieskasowane, zachęcamy do wypożyczenia książek z danej kategorii.
- Wersja dłuższa. Bilet działa jak kupon rabatowy w sieciówkach. Podczas każdej wizyty w bibliotece uczeń może poprosić o książkę z danej kategorii. Po oddaniu nauczyciel-bibliotekarz kasuje odpowiednią ikonkę.
Po skasowaniu całego biletu uczeń dostaje dyplom lub nagrodę.
Po co jest ta akcja?
Jeżeli jesteś rodzicem ucznia biorącego udział w akcji i nie otrzymałeś listu zapraszającego do wspólnego zachęcania dzieci do czytania, to serdecznie zapraszamy do jego przeczytania.
Zawiera bardzo konkretne zalety płynące z czytania dzieciom oraz z dziećmi, szczególnie w czasach pandemii.
Na omawiane tam zalety zachęcania dzieci do czytania w domu, nakładają się skutki edukacji zdalnej. Uczniowie klas II podczas dotychczasowej edukacji szkolnej prawie tyle samo czasu uczyli się zdalnie, co stacjonarnie. Pierwszaki były w szkole raptem 2 miesiące. Dlatego tak bardzo nam zależy, by uczniowie klas I-III odwiedzili bibliotekę, przypomnieli sobie o niej i zachęcili się do korzystania.
Po cichu liczymy na to, że uczniowie, po prawie roku spędzonym w dużej mierze przed ekranem komputera, zatęsknią za tradycyjnymi formami rozrywki. Akcja jest także formą miłego powitania przez bibliotekę wracających uczniów, a w przypadku tych najmłodszych czasem zachętą do pierwszej wizyty.