Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Akropol – architektoniczne arcydzieło kultury greckiej

Scenariusz zajęć lekcyjnych z przedmiotu historia

Scenariusz zajęć z historii poświęconych architekturze starożytnej Grecji ze szczególnym uwzględnieniem Akropolu. Podczas zajęć uczniowie poznają historię powstania Akropolu i uczą się projektować wirtualną wycieczkę po wybranym zabytku.

Szersze zagadnienie:

Architektura starożytna, kultura Grecji.

Czas realizacji: 90 minut.

Główny cel lekcji:

-    zapoznanie uczniów z dokładną historią powstania Akropolu i jego rolą w kulturze;

-    nabycie umiejętności zaprojektowania wirtualnej wycieczki po dowolnie wybranym zabytku, mieście na świecie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-    poprawnie posługuje się terminami z zakresu architektury greckiej;

-    określa dokładne daty budowy Akropolu;

-    omawia rolę postaci: Iktinosa, Kallikratesa, Fidiasza;

-    przedstawia dokładny plan i wymienia najważniejsze budowle znajdujące się na Akropolu;

-    opisuje wygląd wszystkich obiektów architektonicznych na wzgórzu;

-    charakteryzuje rzeźbę w świątyniach na Akropolu;

-    wymienia przykłady symbolicznych rzeźb używanych w dekoracji Partenonu;

-    opisuje cechy charakterystyczne dla architektury greckiej na podstawie budowli znajdujących się na Akropolu;

-    wyjaśnia znaczenie Akropolu dla historii Grecji i Europy;

-    określa znaczenie Partenonu dla twórców współczesnej architektury;

-    omawia inspiracje Akropolem w architekturze;

-    doskonali umiejętności posługiwania się pojęciami i terminami z zakresu sztuki;

-    doskonali umiejętności odczytywania treści przenośnych i symbolicznych;

-    rozwija zdolności analitycznego myślenia;

-    doskonali umiejętności posługiwania się komputerem;

-    doskonali umiejętności samodzielnego myślenia, formułowania wniosków i sądów;

-    doskonali umiejętności pracy z różnymi źródłami informacji;

-    rozwija umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.

Metody pracy:

wykład, rozmowa nauczająca, praca indywidualna, praca z prezentacją multimedialną, praca z filmem, animacją, burza mózgów, praca z aplikacją Google Arts & Culture, praca z wykorzystaniem telefonów lub komputerów.

Środki dydaktyczne:

rzutnik multimedialny, komputer, internet, prezentacja multimedialna, aplikacja, plan.

TOK LEKCJI

I. Czynności organizacyjno-porządkowe

Powitanie, sprawdzenie listy obecności.

II. Rekapitulacja wtórna

Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji — „Piramidy w Gizie — najsłynniejsze budowle architektury egipskiej”. Uczniowie przypominają najważniejsze informacje dotyczące powstania piramid Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.

III. Ogniwo wiążące

Na ostatnich lekcjach uczniowie oglądali przykłady arcydzieł architektury starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Do naszych czasów przetrwały piramidy w Gizie. Poznając historię powstania starożytnych grobowców faraonów, uczniowie opisywali ich wygląd, bryłę, wymiary, estetykę i...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.