Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Czy Kot w jednym bucie znajdzie przyjaciela?

Czy Kot w jednym bucie znajdzie przyjaciela?
Zdjęcie: freepik

Scenariusz zajęć na temat roli przyjaźni w życiu oraz sposobów nawiązywania i utrzymywania dobrych relacji.

Cele:

  • zapoznanie uczestników z pojęciem „przyjaźń”;
  • wskazanie roli przyjaźni w życiu człowieka;
  • wzmocnienie poczucia własnej wartości;
  • rozwijanie empatii, twórczego myślenia i kreatywności;
  • rozwijanie poczucia sprawstwa;
  • wzmacnianie współpracy w grupie;
  • integracja grupy;
  • wyrażanie szacunku dla osób w grupie o innych poglądach i zainteresowaniach.

Warunki techniczne:

  • liczba uczestników: klasa szkolna;
  • wiek uczestników: młodzież od 14. roku życia;
  • miejsce: sala lekcyjna, biblioteka;
  • czas trwania: 3 x 90 minut.

Treść:

  • pojęcia „przyjaźń”, „szacunek”;
  • znaczenie przyjaźni w życiu człowieka;
  • sposoby poszukiwania przyjaciół i utrzymywania ciepłych relacji z innymi;
  • poczucie własnej wartości.

Metody i techniki:

  • praca z tekstem;
  • prezentacja filmików i piosenki;
  • elementy muzykoterapii;
  • dyskusja kierowana;
  • burza mózgów;
  • ekspresja plastyczna;
  • trening kreatywności;
  • rozsypanka wyrazowa;
  • technika niedokończonych zdań;
  • kalambury (opcjonalnie).

Formy pracy:

  • indywidulna;
  • grupowa;
  • zbiorowa.

Środki i materiały:

  • tekst literacki;
  • filmiki dydaktyczne;
  • nagranie piosenki;
  • komputer z dostępem do internetu;
  • gazety, czasopisma;
  • nożyczki (w miarę możliwości dla każdego uczestnika), klej;
  • blok rysunkowy biały A3 (po kartce dla każdej grupy);
  • zestawy: 12 kredek ołówkowych i 6 flamastrów (dla każdej grupy);
  • plakat z buźkami (wraz z masą mocującą) oraz samoprzylepne kartki w dwóch różnych kolorach (np. zielonym i czerwonym) dla każdego uczestnika do badania nastroju;
  • rozsypanka wyrazowa z cytatami (hasłami) o przyjaźni – każde hasło rozcięte jest na pojedyncze wyrazy i znajduje się w osobnej kopercie;
  • ponumerowane koperty (po kopercie z rozsypanką wyrazową dla każdego zespołu);
  • małe karteczki z napisanym wyrazem, który należy odgadnąć (opcjonalnie);
  • coś, z czego będzie się losować złożone karteczki ze słowem (np. but, garnuszek, walizka, kapelusz) (opcjonalnie).
  • w zależności od wersji pracy plastycznej:
    – wersja nr 1 (trawiasta głowa): stare cienkie rajstopy (lub podkolanówki, skarpetki z lycry), ziemia, nasiona trawy, papier kolorowy, nożyczki, klej, samoprzylepne oczy, kubeczki po jogurcie (lub małe słoiki), taśmy dekoracyjne samoprzylepne, inne materiały według uznania;
    – wersja nr 2 (ogród/las w słoiku): słój, małe roślinki, które lubią cień, np. paproć, sukulenty (jeśli chcemy stworzyć pustynny miniogród w słoiku), lub siewki i małe sadzonki drzew, różne gatunki mchu, szyszki, gałązki, żołędzie (jeśli chcemy stworzyć las w słoiku), ziemia, piasek, węgiel aktywowany, świeży mech, inne materiały według uznania;

Literatura i filmy wykorzystane na zajęciach:

  • Claire P.: To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci, Warszawa: Wydawnictwo Kropka, 2023.
  • Kirsten B.: To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci, Warszawa: Wydawnictwo Kropka, 2021.
  • Mała Orkiestra Dni Naszych, Piosenka o przyjaźni, piosenka z płyty Piosenki mądrych dzieci, Siedlce: Strefa Sztuk Rozmaitych Czesława Kobylińska, 2016, https://youtu.be/-XiVsJYw5EU (dostęp: 14.12.2023).
  • Rychel P.: Kot w jednym bucie, Warszawa: Wydawnictwo Bajka, 2023.
  • Frania-Seniuk P., Guznar M., Biełajczuk G.: Karty milowe, www.milowe.pl (dostęp: 14.12.2023).
  • Filmiki promujące książkę Kot w jednym bucie gra i śpiewa, https://youtu.be/_wQ99uymmEo (dostęp: 12.12.2023), Kot w jednym bucie 1, youtube.com/watch?v=sRn-H7ccldU (dostęp: 14.12.2023); Kot w jednym bucie: Kot w ciemnym lesie, https://youtu.be/-43VZiwuovM (dostęp: 14.12.2023).

Przebieg zajęć:

Część I (60 minut)

Część wprowadzająca

Przed zajęciami prowadzący zawiesza w widocznym miejscu planszę zatytułowaną: „Jak się dzisiaj/teraz czujesz?”, na której pod tytułem są narysowane buźki wraz z opisem, np. „szczęśliwy/szczęśliwa, wesoły/wesoła, obojętny/obojętna, zmęczony/zmęczona, smutny/smutna, zły/zła”.

Prowadzący rozkłada w widocznym miejscu Karty milowe – wszystkie karty z obrazami, czyli 41 kart lub część. Istotne jest, aby było ich więcej niż liczba uczestników, tak by każdy miał duży wybór. Należy też pamiętać, by układać je obrazkami do góry, tak aby uczestnicy je widzieli.

Po powitaniu...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.