Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Czy to, że mocno czuję, jest czyjąś winą?

Czy to, że mocno czuję,  jest czyjąś winą?
Zdjęcie: jcomp, freepik

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych o emocjach na podstawie picturebooka Wrażliwiec.

Cele:

  • zwiększenie świadomości uczestników w zakresie prawa do wyrażania i nazywania trudnych emocji u siebie i innych;
  • różnicowanie doświadczeń emocjonalnych oraz identyfikowanie ich na poziomie objawów somatycznych (z ciała) – lęk vs strach;
  • zwiększenie świadomości uczestników na temat występowania kryzysów psychicznych u dzieci i młodzieży;
  • zwiększenie wiedzy w zakresie poszukiwania wsparcia i pomocy
  • w sytuacjach doświadczania kryzysów psychicznych.

Warunki techniczne:

  • liczba uczestników: klasa szkolna;
  • wiek uczestników: 14-15 lat;
  • miejsce: sala lekcyjna, biblioteka, świetlica;
  • czas trwania: 90 minut.

Treści przekazywane:

  • wyrażanie i nazywanie emocji;
  • kryzysy psychiczne u dzieci i młodzieży;
  • poszukiwanie pomocy w sytuacji doświadczenia kryzysu psychicznego.

Metody pracy:

  • rozmowa kierowana;
  • techniki plastyczne;
  • techniki dramowe;
  • dyskusja.

Formy:

  • grupowa;
  • indywidulna.
Materiały:
arkusz szarego papieru, kredki, pisaki, kolorowe kartki (format A4), nożyczki, kleje, karteczki z emocjami (złość, smutek, wstyd, miłość, radość), gazety, papiery kolorowe.

Literatura wykorzystana do zajęć:
  • Machacz A.: Wrażliwiec, Kraków: Wydawnictwo Wrażlive, 2023.
  • Szloser M.: Warstwy, Warszawa: Wydawnictwo Literówka, 2020.
  • Yamada K.: Może, Olsztyn: Wydawnictwo Levyz, 2022.

Przebieg zajęć:

Część pierwsza

Uczestnicy siedzą w kole (na krzesłach lub na podłodze). Prowadzący staje na środku sali i zadaje pytanie: „Jak się dziś czujecie?”. Każdy uczestnik ma za zadanie porównać swoje samopoczucie do stanu pogodowego, np.: „Czuję się dzisiaj jak burza z piorunami”.

Na przygotowanym arkuszu szarego papieru, na którym namalowany jest pień drzewa, uczestnicy tworzą drzewo lęków. Następnie na kolorowych kartkach odrysowują swoje dłonie i wypisują na nich swoje lęki. W sytuacji, w której ktoś nie chce dzielić się swoimi emocjami, może wypisać przyczyny lęków innych ludzi. Następnie wycinają powstałe...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.