Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Dary uważności w codzienności

– medytacja z książką Kobiego Yamady „Małe cuda”

Dary uważności w codzienności – medytacja z książką Kobiego Yamady „Małe cuda”

Pudełka z darami codzienności

Scenariusz warsztatów biblioterapeutycznych dla młodzieży na temat uważności i wdzięczności.

Cele ogólne:

  • uświadomienie uczniom korzyści, jakie płyną z uważnego bycia tu i teraz;
  • nauka obserwacji swoich myśli, emocji i sygnałów płynących z ciała;
  • ćwiczenie koncentracji na jednej czynności naraz (uważne słuchanie tekstu jako jedna z technik uważności);
  • poznanie wybranych technik uważności możliwych do praktykowania podczas wykonywania codziennych czynności.

Cele szczegółowe:

  • uświadomienie sobie swoich myśli, emocji i sygnałów płynących z ciała w danym momencie;
  • praktykowanie uważności, umiejętności koncentracji na jednej czynności naraz;
  • ukazanie pozytywnych aspektów uważności oraz wdzięczności w codziennym życiu;
  • redukcja stresu;
  • relaks, wyciszenie.

Warunki techniczne:

  • liczba uczestników: 10-15 osób;
  • wiek: 15-19 lat;
  • miejsce zajęć: sala z wolną przestrzenią, w której można rozłożyć maty (biblioteka lub świetlica z taką przestrzenią);
  • czas trwania: 60 minut.

Treści przekazywane:

  • definicje i sposoby praktykowania uważności na co dzień;
  • pozytywne aspekty uważności i wdzięczności.

Metody pracy:

  • słoneczko;
  • praca z tekstem;
  • rozmowa kierowana;
  • dyskusja;
  • praca twórcza;
  • ćwiczenia uważności w ruchu.

Formy pracy:

  • indywidualna;
  • zbiorowa.

Środki i materiały:

  • tekst literacki;
  • kartonik w kształcie koła z napisem „Uważność";
  • kolorowe samoprzylepne karteczki;
  • kredki, flamastry, długopisy;
  • mały szklany słoiczek z korkową zatyczką;
  • kolorowe cekiny;
  • kolorowe serwetki z motywami kwiatowymi;
  • naklejki samoprzylepne w różnych kształtach i kolorach (kwiatki, motyle, inne motywy, np. z gier/filmów);
  • Załączniki nr 1, 2 i 3 (wydrukowane dla każdego uczestnika);
  • poduszki, wygodne pufy, ewentualnie krzesła dla osób, które mogą mieć trudność z siedzeniem na podłodze.

Literatura wykorzystana do zajęć:

  • Czym jest uważność i komu może się przydać?, https://bit.ly/4mH2xxl (dostęp: 7.06.2025).
  • Maciąg A.: Słowa mocy. Karty afirmacyjne, Kraków: Wydawnictwo Otwarte, 2019.
  • Gawrysiak M.: Czym jest uważność i jak ją ćwiczyć?, https://bit.ly/3JF86xy (dostęp: 7.06.2025).
  • Grzegorz, Uważność (mindfulness), https://pzc.innelektury.pl/uwaznosc (dostęp: 7.06.2025).
  • Yamada K., Małe cuda. Chwile, które dodają dobroci do zadowolenia, il. C. Santoso, Olsztyn: Wydawnictwo Levyz Books, 2024.

Przebieg zajęć:

Część wstępna

  1. Prowadząca wita osoby przybyłe na warsztaty. Mówi kilka słów o sobie, a następnie przedstawia temat warsztatów:

    Będziemy rozmawiać dzisiaj o uważności i darach, jakie ze sobą niesie w codziennym życiu. Uważność to szczególny rodzaj uwagi: to bycie w pełnej świadomości tego, co robimy w danym momencie, bez osądzania, to czerpanie informacji płynących do nas za pomocą wszystkich zmysłów. Dzisiejsze warsztaty mają na celu poznanie sposobów praktykowania uważności w codziennym życiu oraz dostrzeżenie płynących z tego korzyści dla naszego zdrowia (m.in. wyciszenia natłoku myśli, poprawy...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.