Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Dzień, w którym kredki wróciły

– scenariusz zajęć

Dzień, w którym kredki wróciły – scenariusz zajęć
Ilustracja: Wydawnictwo Kropka

Serdecznie zachęcam do wykorzystania scenariusza na zajęciach wychowawczych, w świetlicy albo na zastępstwach. Z całą pewnością sprawdzi się on w kl. I-III, niemniej z mojego doświadczenia wynika, że jest możliwe przeprowadzenie go także w kl. IV-VI. Warto wtedy wprowadzić czytany tekst, zapewniając uczniów, że ta książka ma drugie dno i tylko starsi czytelnicy potrafią je wychwycić. Zazwyczaj uczniowie podejmują to wyzwanie. Ten sam scenariusz można zrealizować, korzystając z książki Drew Daywalta Dzień, w którym kredki miały dość (wyd. Kropka).

Cele:

  • integracja grupy;
  • tworzenie klimatu bezpieczeństwa i zaufania w grupie;
  • rozwijanie empatii;
  • kształcenie umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji;
  • wzmacnianie poczucia własnej wartości;
  • rozwijanie wyobraźni, twórczego i symbolicznego myślenia;
  • trening kreatywności.

Metody pracy:

  • zabawy integracyjne;
  • głośne czytanie;
  • elementy dramy;
  • tworzenie prac plastycznych.

Materiały:

  • plakietki bądź naklejki – do stworzenia wizytówki;
  • książka Drew Daywalta Dzień, w którym kredki wróciły (wyd. Kropka);
  • kartki przycięte do wielkości pocztówek dla wszystkich uczestników;
  • kredki;
  • nożyczki;
  • czasopisma, kolorowe obrazki – do stworzenia kolaży;
  • klej.

Warunki techniczne: krzesła ustawione w okrąg.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

WPROWADZENIE

Przywitanie

Uczestnicy siedzą na krzesłach ustawionych w okrąg. Osoba prowadząca wita uczestników i przedstawia zasady obowiązujące podczas spotkania (mówi jedna osoba, nikt nie wygłasza opinii mogących sprawić komuś przykrość, wszystkie działania odbywają się w sposób bezpieczny). Jeśli zajęcia są częścią cyklu, warto je rozpocząć w taki sposób, w jaki rozpoczynają się pozostałe spotkania.

Zabawa wprowadzająca „jakim kolorem dzisiaj jesteś?”

Osoba prowadząca zachęca uczestników żeby, zastanowili się, jaki „kredkowy” kolor odpowiada ich dzisiejszemu nastrojowi, i zapisali to na wizytówkach....

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.