Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Jestem cichy

Jestem cichy
Zdjęcie: freepik

Scenariusz zajęć na temat poczucia własnej wartości oraz bogactwa różnorodności.

Cele:

  • wzmacnianie poczucia własnej wartości;
  • pokazywanie bogactwa różnorodności;
  • rozwijanie wyobraźni, twórczego myślenia;
  • wskazywanie sposobów trenowania uważności, empatii i zrozumienia.

Warunki techniczne:

  • liczba uczestników: 20 osób;
  • wiek uczestników: 8-10 lat;
  • miejsce: sala lekcyjna lub biblioteka;
  • czas trwania: 2 x 45 minut.

Treści przekazywane:

  • rozwijanie poczucia własnej wartości;
  • odkrywanie potencjału innych osób;
  • wskazywanie na wartość różnorodności będącej zasobem człowieka;
  • zachęcanie do twórczych poszukiwań;
  • doświadczanie uważności na co dzień;
  • budowanie empatii i otwartości na drugiego człowieka.

Metody pracy:

  • praca z tekstem;
  • ćwiczenia interakcyjne;
  • metody plastyczne;
  • rozmowa;
  • rundka;
  • dyskusja.

Formy realizacji:

  • indywidualna;
  • grupowa.

Środki dydaktyczne:

  • tekst książki;
  • teatrzyk kamishibai;
  • załączniki skserowane dla wszystkich uczestników;
  • kartki, mazaki, kredki, szary papier;
  • zdjęcia ludzi wykonujących różne czynności;
  • dzwonek.

Literatura wykorzystana w trakcie zajęć:

  • Powers A.: Jestem cichy, Poznań: Wydawnictwo Frajda, 2024.
  • Bradley M.: Mindfulness dla dzieci w 10 minut. Proste ćwiczenia na poczucie spokoju, szczęścia i koncentrację, Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2023.
  • Rukmini P.: Narysuj swoje uczucia. Dziennik kreatywny, który pomoże ci nawiązać kontakt z emocjami poprzez sztukę, Kraków: Wydawnictwo Insignis, 2023.

Przebieg zajęć:

Rozpoczęcie zajęć

Prowadzący wita uczestników, zaprasza do zaangażowania i aktywności podczas zajęć. Bada ich samopoczucie, prosząc o określenie poziomu naładowania baterii (Załącznik nr 1). Ustala z uczestnikami zasady, jakie mają obowiązywać podczas zajęć.

Rysunek na rozgrzewkę

Uczestnicy rysują na kartce papieru, cokolwiek przyjdzie im do głowy. Prezentują swoją pracę. Nadają tytuły rysunkom. Autor lub autorka może pokiwać głową jeśli zgadza się na zaproponowany tytuł.

Zapoznanie z tekstem książki Jestem cichy

Prowadzący czyta tekst książki, prezentując ilustracje. Można również przedstawić tekst za pomocą...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.