Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Jestem coś wart

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych na temat samoakceptacji i poczucia własnej wartości.

Temat:
Samoakceptacja, poczucie własnej wartości.

Cele:

  • uświadomienie uczestnikom, jak ważne jest poczucie własnej wartości;
  • uświadomienie uczestnikom, że każdy z nas jest wiele wart mimo doznawanych porażek;
  • pomoc uczestnikom w dostrzeżeniu sukcesu w porażce;
  • wskazanie uczestnikom sposobów radzenia sobie z porażką i osób, do których możemy się zwrócić w sytuacji kryzysowej.

Warunki techniczne:

  • liczba uczestników: klasa szkolna;
  • wiek uczestników: 15-19 lat;
  • miejsce: biblioteka szkolna lub sala lekcyjna;
  • czas trwania: 2 x 45 minut.

Treści przekazywane:

  • Poczucie własnej wartości – co to takiego i czy jest ważne w naszym życiu?
  • Sens porażki i emocje z nią związane.
  • Sposoby radzenia sobie z porażkami.

Metody pracy:

  • praca z tekstem;
  • burza mózgów;
  • dyskusja;
  • praca w grupach;
  • technika słoneczka.

Formy pracy:

  • indywidualna;
  • grupowa;
  • zespołowa.

Materiały:

  • tekst literacki;
  • żółta tarcza słoneczka z hasłem: „Nie potrzebuję białego proszku, bo lubię siebie za…”;
  • wąskie paski żółtego papieru (przynajmniej po kilka dla każdego uczestnika);
  • kartki, przybory do pisania (po jednym dla każdej grupy).

Literatura wykorzystana do zajęć:
Faron, D.: Życie nie kończy się na mecie, Kraków: Wydawnictwo SQN, 2023.

Przebieg zajęć:

Część I

Po powitaniu prowadzący rozpoczyna burzę mózgów. Pytania:

  • Co to takiego poczucie własnej wartości?
  • Od czego zależy, jak silne ono jest u każdego z nas?
  • Jaką funkcję pełni ono w naszym życiu?
  • Czy silne poczucie własnej wartości gwarantuje nam w życiu sukces?

Przeczytanie pierwszego fragmentu historii Igora (s. 29, od słów: „Przed osiemnastką Igor ma już kilka medali…”, do: „…trza spełniać marzenia, nie?”).

Prowadzący rozpoczyna dyskusję na temat tego, jak mógł czuć się Igor, odnosząc sukcesy, i czy w związku z sukcesami mógł oceniać siebie wysoko.

Przeczytanie drugiego fragmentu historii (s. 29,...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.