Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Konflikty zbrojne w Rzeczyspolitej w XVII wieku – scenariusz lekcji historii

Aplikacja Fiszkoteka bywa kojarzona z narzędziem do nauki języków obcych. Tymczasem może świetnie się sprawdzić w powtórce wiedzy historycznej.

Propozycja zajęć podsumowujących z wykorzystaniem aplikacji Fiszkoteka.

Szersze zagadnienie: Wojny w XVII wieku w Polsce
Czas realizacji: 2 x 45 minut
Główny cel lekcji:
Zapoznanie uczniów z dokładnym przebiegiem wojen XVII-wiecznej Rzeczypospolitej, a w szczególności z wojnami z Rosją, ze Szwecją, z Turcją i powstaniem kozackim
Cele szczegółowe:
Uczeń:
  • przedstawia okoliczności wybuchu konfliktów w XVII wieku pomiędzy Rzeczpospolitą a jej sąsiadami;
  • przedstawia najważniejsze wydarzenia z przebiegu działań wojennych ze Szwecją, z Turcją, Rosją;
  • omawia przyczyny, przebieg i skutki wojen polsko-szwedzkich, konfliktu Rzeczypospolitej z Moskwą;
  • omawia przyczyny i skutki powstań kozackich w końcu XVII w., wojen polsko-tureckich;
  • potrafi wskazać na mapie: najważniejsze miejsca bitew, ziemie zajęte lub utracone w kampaniach wojennych, granice Rzeczypospolitej, kierunki uderzeń wojsk;
  • wymienia w ujęciu chronologicznym najważniejsze daty XVII-wiecznych wojen;
  • charakteryzuje postawę władców, społeczeństwa oraz poszczególnych państw zaangażowanych w konflikty w XVII wieku na terenach Rzeczypospolitej;
  • ocenia znaczenie wojen dla późniejszych losów Polski;
  • doskonali umiejętności posługiwania się pojęciami historycznymi;
  • doskonali umiejętności odczytywania treści z różnych źródeł informacji;
  • doskonali umiejętności samodzielnego myślenia, formułowania wniosków i sądów;
  • doskonali umiejętności współpracy;
  • rozwija umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.
Metody pracy:
  • wykład;
  • rozmowa nauczająca;
  • praca z ćwiczenia interaktywnymi;
  • praca z materiałem ikonograficznym;
  • praca z mapą; praca w parach;
  • praca z wykorzystaniem technologii informacyjnej;
  • dyskusja.
Środki dydaktyczne:
  • podręcznik;
  • prezentacja;
  • mapa ścienna;
  • atlas historyczny;
  • strony internetowe;
  • aplikacje mobilne;
  • testy online.

 

Tok lekcji

Czynności organizacyjno-porządkowe

Powitanie, sprawdzenie listy obecności.

Rekapitulacja wtórna

Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji – „Panowanie Jana III Sobieskiego”. Uczniowie przypominają najważniejsze wydarzenia za panowania polskiego władcy, dotyczące polityki zagranicznej i działań podejmowanych w kraju. Podają daty pokojów kończących działania wojenne z Rosją i Turcją.

Ogniwo wiążące

Przez kilka ostatnich lekcji omawiano dzieje Polski w XVII wieku. Powszechnie ten wiek jest znany jako wiek wojen, które Rzeczypospolita prowadziła niemal ze wszystkimi swoimi sąsiadami. Uczniowie poznali dokładnie...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.