Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Nasze pasje

Nasze pasje
Zdjęcie: Kenny Eliason, Unsplash

Scenariusz zajęć dla kl. I-III na podstawie książki Rafała Witka Lewy, gola! (seria Czytam sobie, poziom 1).

Cel główny:
uświadomienie dzieciom, że pasje i zainteresowania są w życiu potrzebne do prawidłowego rozwoju człowieka.

Cele zajęć pośrednie:
Uczeń:

  • wie, że warto rozwijać swoje zainteresowania;
  • potrafi nazwać swoje hobby,
  • wie, że potrzebny jest wolny czas na odpoczynek
  • od nauki i pracy;
  • zna sposoby spędzania czasu wolnego;
  • wie, że można odpoczywać aktywnie.

Czas zajęć: 90 minut.

Formy pracy:

  • indywidualna;
  • zespołowa.

Metody pracy:

  • słowna – słuchanie czytanego tekstu, pogadanka, udzielanie odpowiedzi na pytania bibliotekarza;
  • oglądowo-słuchowa – obejrzenie ilustracji książki podczas wspólnego czytania i poznanie książek o Robercie Lewandowskim dostępnych w bibliotece;
  • oglądowa – obejrzenie urywku meczu z Robertem Lewandowskim;
  • plastyczna – rysowanie dowolną techniką słynnej osoby, która ma pasje.

Materiały dodatkowe:

  • książka Rafała Witka Lewy, gola!;
  • książki z biblioteki szkolnej na temat Roberta Lewandowskiego;
  • filmik na YouTubie dotyczący meczu piłki nożnej z udziałem polskiego piłkarza;
  • rzutnik, ekran, laptop, internet;
  • długopisy, ołówki, mazaki, farby itp.

Podstawa programowa:

Uczeń:

  • słucha z uwagą lektur i innych tekstów czytanych przez nauczyciela, uczniów i inne osoby;
  • wyodrębnia postacie i zdarzenia w utworach literackich;
  • wykorzystuje nabyte umiejętności do rozwiązywania problemów;
  • wyjaśnia znaczenie wybranych zwyczajów i tradycji polskich;
  • wyjaśnia znaczenie ruchu w procesie utrzymania zdrowia;
  • ma świadomość znaczenia systematyczności i wytrwałości w wykonywaniu ćwiczeń;
  • wykonuje zadanie według usłyszanej instrukcji.

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie do zajęć (5 minut)

Na początku zajęć bibliotekarz wita uczniów i prezentuje okładkę książki Lewy, gola! autorstwa Rafała Witka. Następnie pyta dzieci, czy znają postać zamieszczoną na okładce książki oraz co o niej wiedzą. Kilkoro uczniów podaje swoje odpowiedzi.

Czas z książką (25 minut)

Dzieci siedzą na dywanie. Bibliotekarz czyta książkę i pokazuje ilustracje w niej zawarte. Następnie pyta dzieci, czy czytały i czy znają inne książki na temat Roberta Lewandowskiego, i prezentuje je dzieciom, zachęcając do przeczytania. Potem zadaje uczniom konkretne pytania dotyczące treści książki. Za...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.