Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Niebieskie krzesło

Scenariusz zajęć na temat poczucia własnej wartości oraz znaczenia kreatywności i rozwoju twórczych predyspozycji.

Cele:

  • wzmacnianie poczucia własnej wartości;
  • odkrywanie własnych pasji;
  • rozwijanie kreatywności;
  • wskazywanie sposobów rozwijania twórczych dyspozycji;
  • rozwijanie wyobraźni.

Warunki techniczne:

  • liczba uczestników: 20 osób;
  • wiek uczestników: 8-10 lat;
  • miejsce: sala lekcyjna lub biblioteka;
  • czas trwania: 2 x 45 minut.

Treści przekazywane:

  • rozwijanie poczucia własnej wartości;
  • zachęcanie do twórczych poszukiwań mocnych stron swojej osobowości;
  • wskazywanie na wartość kreatywnego rozwiązywania problemów;
  • poznawanie siebie nawzajem, integrowanie zespołu;
  • rozwijanie umiejętności myślenia dywergencyjnego, twórczego przekształcania, ćwiczenie myślenia transformacyjnego;
  • wspieranie rozwoju przez ruch.

Metody pracy:

  • praca z tekstem;
  • ćwiczenia interakcyjne;
  • techniki parateatralne;
  • metody plastyczne;
  • rozmowa;
  • rundka.

Formy realizacji:

  • indywidualna;
  • grupowa.

Środki dydaktyczne:

  • naklejki z imionami w kształcie plam w kolorach: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym;
  • tekst książki;
  • pudełko;
  • przedmioty codziennego użytku, np. sitko, pióro itp.;
  • niebieskie krzesło;
  • muzyka – fragment ścieżki dźwiękowej do filmu;
  • odtwarzacz CD;
  • komputer;
  • kartki, kredki, mazaki;
  • Rysogra Hervé Tulleta;
  • skserowane załączniki dla wszystkich uczestników zajęć.

Literatura wykorzystana w trakcie zajęć:

  • Boujon C.: Niebieskie krzesło, Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2023.
  • Szmidt K.J.: Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych, Gliwice: Wydawnictwo Helion, 2008.

Przebieg zajęć:

Rozpoczęcie zajęć

Uczestnicy przyklejają na ubrania kolorowe (czerwone, niebieskie, żółte, zielone) plamy ze swoim imieniem. Prowadzący wita uczestników, zaprasza do zaangażowania i aktywności podczas zajęć. Bada ich samopoczucie za pomocą gestu ręki (podniesiony kciuk – jest w porządku, ręka ułożona płasko – nastrój neutralny, kciuk w dół – złe samopoczucie). Ustala z uczestnikami zasady, jakie mają obowiązywać podczas zajęć.

Pudełko z niespodzianką

Uczestnicy losują z pudełka przedmiot codziennego użytku i próbują zgadnąć, co to jest. Następnie pokazują ten przedmiot innym uczestnikom. Grupa stara się...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.