Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Niemcy po II wojnie światowej 1945-1970

Scenariusz lekcji historii

Scenariusz zajęć, których głównym tematem są Niemcy i Europa po II wojnie światowej.

Szersze zagadnienie:

Europa po 11 wojnie światowej.

Czas realizacji:

45 minut.

Główny cel lekcji:

Zapoznanie uczniów z dokładnym przebiegiem powstania dwóch państw niemieckich i budową muru berlińskiego.

Cele szczegółowe:

Uczeń

-    przedstawia okoliczności zakończenia II wojny światowej;

-    przedstawia najważniejsze założenia aliantów wobec Niemiec po zakończeniu II wojny światowej;

-    potrafi wskazać na mapie strefy okupacyjne Niemiec, Bizonię, Trizonię granicę państwową RFN, NRD, Berlin;

-    wymienia w ujęciu chronologicznym najważniejsze wydarzenia od kapitulacji Niemiec do zbudowania muru berlińskiego;

-    charakteryzuje postawę społeczeństwa niemieckiego, władz oraz mocarstw zachodnich wobec podziału Niemiec i budowy muru berlińskiego;

-    ocenia znaczenie i konsekwencję zbudowania muru w Berlinie;

-    doskonali umiejętności posługiwania się pojęciami historycznymi;

-    doskonali umiejętności odczytywania treści z różnych źródeł informacji;

-    doskonali umiejętności samodzielnego myślenia, formułowania wniosków i sądów;

-    doskonali umiejętności współpracy;

-    rozwija umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.

Metody pracy:

wykład, rozmowa nauczająca, praca z prezentacją multimedialną, praca z materiałem filmowym, praca z mapą, praca z wykorzystaniem technologii informacyjnej, dyskusja, praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

podręcznik, prezentacja multimedialna, mapa ścienna, atlas historyczny, karta pracy - mapa Berlina, film, animacja komputerowa, karta graficzna.

Materiały pomocnicze:

•    Animacja komputerowa telewizji DW „Jak powstał mur berliński” - dw.com/pl/tak-wygl%C4%85da%C5%82-mur-berli%C5%84ski-animacja/a-18048974

•    Mapa „Niemcy po 11 wojnie światowej” - pl.wikipedia.org/wiki/Okupacja_aliancka_Niemiec#/me-dia/File:Germany_occupation_zones_with_border.jpg

•    Plansze graficzne „Granica hańby i śmierci” - krainaoza.pl/zobacz-dowiedz-sie-wiecej/81

•    Animacja komputerowa „Granica Berlina - mur berliński” - youtube.com/ watch?v= Uo Mcns3Wn8A

•    Mapa Berlina 1961 - germanhistorydocs.ghi-dc.org/pdf/eng/GHI_p961Berlin_a4_mb_E.pdf

•    Prezentacja zdjęć „Mur berliński kiedyś i dzisiaj” - msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/ zdj%C4%99cia-mur-berli%C5%84ski-berlin-kiedy%C5%9B-i-dzisiaj/ss-AA78U0Z

•    Film Cegła po cegle. Wznoszenie muru berlińskiego - youtube.com/watch?v=XpOgaQX_Sfc

•    Film dokumentalny Królik po berlińsku - youtube.com/watch?v=8S4Vqt9XJi8

•    Mapa konturowa Niemiec, 1945 r. - wikiwand.com/en/Allied-occupied_Germany

TOK LEKCJI

Czynności organizacyjno-porządkowe

Powitanie, sprawdzenie listy obecności.

Rekapitulacja wtórna

Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji — „Zakończenie II wojny światowej”. Uczniowie przypominają najważniejsze wydarzenia kończące II wojnę światową w Europie. Pokazują na mapie, jakie obszary Niemiec zajęli alianci, a jakie Armia Czerwona. Podają najważniejsze założenia w sprawie Niemiec, jakie zapadły na konferencjach „wielkiej trójki” w Jałcie i Poczdamie.

Ogniwo wiążące

Na ostatniej lekcji uczniowie poznali wydarzenia, które doprowadziły do zakończenia II wojny światowej. Ważną rolę w tych wydarzeniach...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.