Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Niepodległość? A co ja z tego mam?

Zajęcia na temat niepodległości i współczesnego patriotyzmu

Scenariusz zajęć na temat patriotyzmu z wykorzystaniem współczesnej literatury dla młodzieży.

Czas: 2x 45 minut
Cele edukacyjne:
  • poszerzenie wiedzy o współczesnej literaturze dla młodzieży;
  • zachęcenie do sięgania po książki współczesnych autorów;
  • wprowadzenie uczniów w świat wartości, w tym solidarności, patriotyzmu i szacunku;
  • wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej;
  • rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;
  • ustalenie roli i wartości niepodległości w życiu każdego człowieka;
  • ustalenie, czym powinna przejawiać się postawa patriotyczna młodego i dorosłego człowieka;
  • zachęcenie do ekspresji twórczej;
  • rozwijanie umiejętności pracy w grupie.
Wykorzystane metody:
  • praca z tekstem;
  • omówienie;
  • dyskusja;
  • działalność twórcza.
Pomoce:
  • wąski arkusz papieru z napisem „Niepodległość? A co ja z tego mam?”;
  • dowolne encyklopedie i słowniki zawierające wyjaśnienie hasła niepodległość;
  • markery, pisaki;
  • karty z opracowanymi dla potrzeb zajęć fragmentami książek: M. Szczygielski: Arka Czasu, czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz, S. Pennypacker: Pax, M. Szczygielski: Teatr niewidzialnych dzieci.
  • wyżej wymienione książki;
  • puste kartki papieru;
  • arkusz szarego papieru z narysowanym konturem orła w koronie;
  • trzy zestawy tabliczek do głosowania (mogą to być zwykłe patyczki z przyklejonymi numerami 1, 2, 3).
Forma pracy: indywidualna i grupowa

Przebieg zajęć:

Przywitanie uczestników przez prowadzącego oraz określenie celu spotkania. Przymocowanie w widocznym dla wszystkich miejscu arkusza papieru z napisem „Niepodległość? A co ja z tego mam?”. Krótka rozmowa wstępna na temat samego znaczenia słowa „niepodległość”:

  • Jak rozumiecie znaczenie słowa „niepodległość”?
  • Czy istnieje wiele rodzajów niepodległości?
  • Czy wy sami czujecie się niepodlegli?

Prowadzący podsumowuje wypowiedzi uczniów, porównuje definicje niepodległości z definicjami słownikowymi i encyklopedycznymi tego terminu, zachęca do wzięcia udziału w zajęciach, celem których będzie uzyskanie odpowiedzi...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.