Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Podboje Aleksandra Wielkiego

Scenariusz lekcji z przedmiotu historia

Scenariusz lekcji historii poświęconej przebiegowi podboju starożytnego świata przez Aleksandra Wielkiego z wykorzystaniem technologii informacyjnej, m.in. prezentacji multimedialnej, materiałów audiowizualnych i gry komputerowej.

Szersze zagadnienie: Starożytna Grecja

Czas realizacji: 2 x 45 minut

Główny cel lekcji:

Zapoznanie uczniów z dokładnym przebiegiem podbojów starożytnego świata przez Aleksandra Wielkiego.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

-    posługuje się pojęciami: imperium, węzeł gordyjski, hellenizacja, falanga macedońska;

-    zna daty: przejęcia władzy przez Aleksandra Wielkiego (336 r. p.n.e.), bitwy nad rzeką Granik (334 r. p.n.e.), bitwy pod Issos (333 r. p.n.e.), bitwy pod Gaugamelą (331 r. p.n.e.), zdobycia Persepolis (330 r. p.n.e.), bitwy pod Nikają (326 r. p.n.e.), śmierci Aleksandra Wielkiego (323 r. p.n.e.);

-    wskazuje na mapie: Macedonię, Grecję, Persję, Indie;

-    wskazuje na mapie kolejne etapy podbojów Aleksandra Wielkiego;

-    opowiada przebieg kampanii perskiej Aleksandra Macedońskiego;

-    prezentuje najważniejsze dokonania Aleksandra Wielkiego;

-    przedstawia skutki podbojów Aleksandra Wielkiego;

-    charakteryzuje armię macedońską i sposób walki wojsk Aleksandra Macedońskiego;

-    wymienia powody, dla których Aleksandra nazwano Wielkim;

-    wymienia współczesne produkcje związane z Aleksandrem Macedońskim;

-    doskonali umiejętności samodzielnego myślenia, formułowania wniosków i sądów;

-    doskonali umiejętności współpracy w grupie i pracy z różnymi źródłami informacji;

-    rozwija umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.

Metody pracy:

wykład, rozmowa nauczająca, praca w grupach, praca z grą edukacyjną, praca z prezentacją multimedialną, praca z materiałem filmowym, praca z mapą, praca z wykorzystaniem technologii informacyjnej.

Środki dydaktyczne:

podręcznik, prezentacja multimedialna, mapa ścienna, atlas historyczny, biogram, film, gra komputerowa, gra planszowa.

TOK LEKCJI

Czynności organizacyjno-porządkowe

Powitanie, sprawdzenie listy obecności.

Rekapitulacja wtórna

Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji — „Macedonia pod rządami Filipa II”. Uczniowie przypominają najważniejsze wydarzenia za panowania Filipa II. Podkreślają rolę, jaką w budowie potęgi Macedonii odegrał jej charyzmatyczny przywódca, który połączył skłócone plemiona, przeprowadził reformę wojskową, ale także okazał się świetnym dyplomatą. Po opanowaniu Tracji, Chalkidy i Tesa-lii podporządkował sobie tereny Grecji, zwyciężając w słynnej bitwie pod Cheroneją w 338 r. p.n.e. Jednak jego marzenia sięgały dalej na...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.