Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Pokora

Czego uczymy się przez całe życie?

Pokora Czego uczymy się przez całe życie?
Zdjęcie: freepik

Scenariusz zajęć biblioterapeutycznych na temat odpowiedzialności za własne zachowanie oraz umiejętności przyznawania sie do błędów.

Cele:

  • pomoc w określeniu znaczenia pokory w życiu;
  • wzmocnienie umiejętności przyznawania się do popełnianych błędów;
  • uświadomienie osobistej odpowiedzialności za własne zachowanie;
  • rozwój uważności na zachowania nierozsądne, niebezpieczne;
  • wzmocnienie poczucia sprawczości mimo doświadczanych czasem trudności.

Warunki techniczne:

  • liczba uczestników: klasa szkolna;
  • wiek uczestników: 8-10 lat;
  • miejsce zajęć: sala lekcyjna, świetlica szkolna, sala szkoleniowa;
  • czas trwania zajęć: 2 x 45 minut z przerwą.

Treści przekazywane:

  • sposoby rozpoznawania własnych trudności i wyrażania ich w adekwatny sposób;
  • zachowania odpowiedzialne;
  • znaczenie pokory w codziennym życiu.

Metody pracy:

  • praca z tekstem;
  • pogadanka;
  • rozmowa moderowana;
  • burza mózgów;
  • ekspresja plastyczna;
  • trening kreatywności.

Formy pracy:

  • zbiorowa;
  • w grupach;
  • indywidualna.

Materiały:

  • tekst literacki;
  • karta pracy dla każdego uczestnika.

Literatura wykorzystana do zajęć:
Michalak M., Sadowska K.: Opowieści o tym, co daje moc, Konin: Wydawnictwo Ibis 2023 (rozdział Historia o pokorze. Dzień marudzących rodziców, s. 83-87).

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie rozmową moderowaną

Prowadzący pyta uczestników, czy wiedzą, co to jest pokora. Swobodne wypowiedzi, rozmowa moderowana. Niezależnie od tego, czy uczestnicy potrafią, czy nie potrafią jej zdefiniować, prowadzący informuje, że wrócimy do pytania po przeczytaniu pewnej opowieści, która pomoże nam lepiej zrozumieć, na czym polega pokora.

Praca z tekstem

Tekst opowiadania czytamy z krótkimi przerwami na rozmowy zaproponowane poniżej.

  • Po fragmencie „Julia natomiast, kiedy suszyła włosy, przypomniała sobie o włączonym tosterze” (s. 83) – rozmowa moderowana na podstawie pytania do uczestników: Czy...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.