Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Porozmawiajmy o tolerancji

Porozmawiajmy o tolerancji
Zdjęcie: rawpixel.com, Freepik

Kangurek Jurek – tekst z elementami bajkoterapii do wykorzystania na zajęciach edukacyjno-czytelniczych prowadzonych przez nauczyciela.

Zaprezentowana bajka (tekst – Ilona Lewandowska, ilustracje – Halina Lepka) ma na celu rozwijanie kluczowych kompetencji społecznych u dzieci i staje się pretekstem do poruszania tematów trudnych lecz ważnych typu tolerancja i poszanowanie różnic między ludźmi.

Adresaci:

Scenariusz zajęć dla nauczycieli mających w grupach lub klasie dzieci niepełnosprawne, nieakceptowane z powodu inności, odrzucane przez grupę rówieśniczą .

Przeznaczony dla:

  • nauczycieli wychowania przedszkolnego,
  • nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej,
  • nauczycieli bibliotekarzy w szkołach podstawowych prowadzących zajęcia edukacyjno-czytelnicze w oddziałach przedszkolnych tak zwanych zerówkach oraz w klasach 1-3
  • nauczycieli świetlic środowiskowych, socjoterapeutycznych,
  • nauczycieli bibliotekarzy z bibliotek pedagogicznych prowadzących zajęcia edukacyjno – czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym,
  • pedagogów i psychologów szkolnych.

Cele:

Cel główny – kształtowanie postawy akceptacji i tolerancji wobec odmienności drugiego człowieka

Uczeń powinien:

  • rozumieć pojęcie tolerancji,
  • unikać nietolerancyjnych zachowań,
  • odnaleźć swoje mocne strony,
  • zaakceptować siebie takim, jakim się jest,
  • rozumieć, jak ważne jest być tolerancyjnym
  • zapoznać się z terminami: dyskryminacja, tolerancja, równość, wykluczenie, akceptacja
  • wyrażać swoje spostrzeżenia związane z odmiennością drugiej osoby w sposób kulturalny i taktowny

Zastosowane metody dydaktyczne:

  • prezentacja filmu,
  • pogadanka,
  • prezentacja multimedialna,
  • mini wykład.

Wykorzystane środki dydaktyczne:

Czas realizacji zajęć: 60 min.

Zalecana wielkość grupy: Cała klasa (20-30 uczniów) lub grupa przedszkolna ( do 20 przedszkolaków).

Przebieg zajęć:

część wstępna:

  1. Prowadzący wita się z dziećmi i zadaje pytania ogólne dotyczące ich samopoczucia.

  2. Nauczyciel motywuje uczniów do pracy.

część główna:

  1. Nauczyciel prezentuje na tablicy interaktywnej dzieciom film dostępny na You Toube.

  2. Nauczyciel zadaje pytania dotyczące przedstawionej bajki np.. :
    • Dlaczego Jurkowi było przykro?
    • Jak udało się wyjaśnić nieporozumienie?
    • Co należy zrobić jak się kogoś urazi?
    • Jakie są wasze mocne strony?
    • Dlaczego warto przepraszać?
    • Czy mogę się domyślić co czuje inne dziecko?

  3. Nauczyciel pyta o kluczowe pojęcia dotyczące tematu, takie jak dyskryminacja, tolerancja, równość, wykluczenie społeczne, akceptacja.

część końcowa:

  1. Nauczyciel udostępnia dzieciom prezentację multimedialną dostępną ma stronie internetowej Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Filia we Wrześni zawierającą wyjaśnienie kluczowych pojęć i omawia ją z dziećmi.

  2. Wspólne podsumowanie zajęć.

  3. Zadanie pracy domowej ściśle powiązanej z tematem lekcji ( narysuj na kartce A4 (przedszkolaki) lub w Paincie ( dzieci z klas 1-3) takie kwiaty jakie chciałbyś podarować osobie, którą uraziłeś ) oraz zastanów się dlaczego mówi się ze słowo PRZEPRASZAM to magiczne słowo.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.