Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Porozmawiajmy o tolerancji

– scenariusz zajęć dla nauczycieli dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Porozmawiajmy o tolerancji – scenariusz zajęć dla nauczycieli dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Zdjęcie: freepik

Scenariusz zajęć dla nauczycieli mających w grupach lub klasie dzieci niepełnosprawne, nieakceptowane z powodu inności, odrzucane przez grupę rówieśniczą. Ich celem jest kształtowanie postawy akceptacji i tolerancji wobec odmienności drugiego człowieka.

Adresaci:
nauczyciele mający w grupach lub klasie dzieci niepełnosprawne, nieakceptowane z powodu inności, odrzucane przez grupę rówieśniczą.

Przeznaczony dla:

  • nauczycieli wychowania przedszkolnego;
  • nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej;
  • nauczycieli bibliotekarzy w szkołach podstawowych prowadzących zajęcia edukacyjno-czytelnicze w oddziałach przedszkolnych w kl. „0” i w kl. I-III;
  • nauczycieli świetlic środowiskowych, socjoterapeutycznych;
  • nauczycieli bibliotekarzy z bibliotek pedagogicznych prowadzących zajęcia edukacyjno-czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym;
  • pedagogów i psychologów szkolnych.

Czas realizacji zajęć: 60 minut.

Cele:
kształtowanie postawy akceptacji i tolerancji wobec odmienności drugiego człowieka.

Uczeń powinien:

  • rozumieć pojęcie tolerancji;
  • unikać nietolerancyjnych zachowań;
  • odnaleźć swoje mocne strony;
  • zaakceptować siebie takim, jakim jest;
  • rozumieć, jak ważne jest bycie tolerancyjnym;
  • zapoznać się z terminami: dyskryminacja, tolerancja, równość, wykluczenie, akceptacja;
  • wyrażać swoje spostrzeżenia związane z odmiennością drugiej osoby w sposób kulturalny i taktowny.

Zastosowane metody dydaktyczne:

  • prezentacja filmu;
  • pogadanka;
  • prezentacja multimedialna;
  • miniwykład.

Wykorzystane środki dydaktyczne:

  • prezentacja filmu;
  • pogadanka;
  • prezentacja multimedialna;
  • miniwykład;
  • komputer z dostępem do internetu,
  • bajka Kangurek Jurek przedstawiona za pomocą teatrzyku kamishibai (https://youtu.be/XuglWd77Yjk);
  • tekst bajki, bajka na YouTubie i Facebooku oraz prezentacja wyjaśniająca kluczowe terminy (https://bit.ly/46bDWHF);
  • filmik ze strony Biblioteki Pedagogicznej we Wrześni na Facebooku (@pbp.wrzesnia).

Zalecana wielkość grupy: cała klasa (20-30 uczniów) lub grupa przedszkolna (do 20 przedszkolaków).

Kangurek Jurek to tekst z elementami bajkoterapii do wykorzystania na zajęciach edukacyjno-czytelniczych prowadzonych przez nauczyciela.

Zaprezentowana bajka (tekst – Ilona Lewandowska, ilustracje – Halina Lepka) ma na celu rozwijanie kluczowych kompetencji społecznych u dzieci i staje się pretekstem do poruszania tematów trudnych, lecz ważnych, takich jak tolerancja i poszanowanie różnic między ludźmi.

Przebieg zajęć:

Część wstępna

Prowadzący wita się z dziećmi i zadaje pytania ogólne dotyczące ich samopoczucia. Następnie motywuje uczniów do pracy.

Część główna

Prowadzący prezentuje dzieciom na tablicy interaktywnej film...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.