Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Poznajemy teorię Mikołaja Kopernika

Scenariusz zajęć dla kl. I-III szkoły podstawowej na podstawie książki Anny Czerwińskiej-Rydel Planety pana Mikołaja (seria Czytam Sobie, poziom 1).

Cel główny:
Głównym celem zajęć jest przedstawienie i przybliżenie dzieciom postaci Mikołaja Kopernika i jego teorii heliocentrycznej.

Cele zajęć pośrednie:
Uczeń:

  • wie, kim był Mikołaj Kopernik i dlaczego jest on ważną postacią;
  • wie, czym zajmował się Kopernik i jaką prawdę odkrył;
  • potrafi powiedzieć, w którym wieku i w jakim mieście urodził się Kopernik;
  • wie, czym zajmuje się astronom;
  • zna najważniejsze informacje na temat Kopernika, wie, jaką teorię ogłosił i jakie najważniejsze dzieło napisał;
  • wie, czym jest Układ Słoneczny.

Treści z podstawy programowej:

  • wyciąganie wniosków z przesłanek zawartych w tekście,
  • słuchanie z uwagą lektur i innych tekstów czytanych przez nauczyciela, uczniów i inne osoby,
  • określanie i prezentowanie wzajemnego położenia przedmiotów na płaszczyźnie i w przestrzeni,
  • przedstawienie położenia Ziemi w Układzie Słonecznym,
  • realizowanie zasady nauki poprzez zabawę,
  • doskonalenie zapamiętywania przekazywanych treści.

Czas zajęć: 2 x 45 minut.

Formy pracy:

  • indywidualna;
  • zespołowa.

Metody pracy:

  • słowna – słuchanie czytanego tekstu, pogadanka, udzielanie odpowiedzi na pytania na temat treści przeczytanego tekstu;
  • oglądowo-słuchowa – obejrzenie ilustracji książki podczas wspólnego czytania;
  • oglądowa – obejrzenie filmiku na YouTubie Historia Mikołaja Kopernika;
  • plastyczna – rysowanie Układu Słonecznego;
  • ruchowa – zabawa na dywanie w celu utrwalenia teorii heliocentrycznej.

Materiały dodatkowe:

  • książka Anny Czerwińskiej-Rydel Planety pana Mikołaja,
  • portret Mikołaja Kopernika,
  • laptop, ekran, rzutnik, Internet, ścieżka dźwiękowa z melodią, odtwarzacz CD;
  • karta pracy dla każdego ucznia,
  • kartka papieru ksero dla każdego ucznia,
  • długopisy, ołówki, kredki lub mazaki.

Przebieg ZAJĘĆ:

Wprowadzenie (5 minut)

Prowadzący wita uczniów i przedstawia tematykę zajęć, okładkę książki Planety pana Mikołaja. Zapisanie tematu na tablicy.

Czas z książką (20 minut)

Uczniowie siedzą na dywanie, prowadzący czyta książkę i pokazuje ilustracje w niej zawarte. Następnie omawia treść książki i zadaje uczniom pytania. Za prawidłowe odpowiedzi rozdaje gadżety: naklejki, magnesy, zakładki do książki. Następnie prowadzący pokazuje portret Mikołaja Kopernika (może wyszukać w internecie i pokazać uczniom).

Przykładowe pytania do książki:

  1. Co obracał mały Mikołaj podczas kolacji?
  2. Co robił Mikołaj na balu?
  3. Czym...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.