Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Western - zapomniany gatunek filmowy

Scenariusz zajęć dla uczniów I klasy liceum

Zajęcia zapoznają uczniów z historią westernu oraz typowymi cechami konwencji gatunku. Wykorzystane są fragmenty filmów i zasoby internetu. Materiały pomocnicze - historia westernu oraz karta pracy dla grup.

Szersze zagadnienie: Kino gatunków.

Czas realizacji: dwa razy po 45 minut.

Główny cel lekcji: zapoznanie uczniów z historią westernu oraz wskazanie typowych cech konwencji gatunku.

Cele szczegółowe:

Uczeń -

-    zna historię westernu, wskazuje etapy ewolucji gatunku;

-    zna najważniejsze dzieła tego gatunku;

-    wskazuje podobieństwa we wszystkich filmach tego gatunku;

-    rozpoznaje i analizuje charakterystyczne elementy konwencji westernu;

-    właściwie rozumie pojęcia - gatunek filmowy, konwencja gatunkowa, ikonografia gatunku, ewolucja gatunku, antywestern, nadwestern;

-    nabiera doświadczenia w odbieraniu na wielu płaszczyznach dzieła filmowego.

Metody pracy: pokaz fragmentów filmów, praca w grupach, śnieżna kula, pogadanka, wyszukiwanie i analizowanie informacji w internecie, dyskusja.

Środki dydaktyczne:

-    fragmenty filmów - Napad na ekspres (Porter, 1903), Męczennicy z Alamo (Cabane, 1915), Oh Susanna (Kane, 1936), Zdarzenie w Ox-Bow (Wellman, 1942), Arizona Kid (Kane, 1939), W samo południe (Zinnemann, 1952), Dzika Banda (Peckinpah, 1969), Tańczący z wilkami (Costner, 1990), Bez przebaczenia (Eastwood, 1992);

- strona internetowa western.oeiizk. waw.pl, komputer z dostępem do internetu, karty pracy grupy, kartki samoprzylepne, rzutnik multimedialny.

Przebieg lekcji

  • Czynności organizacyjno-porządkowe.
    Powitanie, sprawdzenie listy obecności.
  • Rekapitulacja wtórna. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji (muzyczny gatunek - melodramat). Uczniowie przypominają główne cechy tego gatunku
  • Ogniwo wiążące.
    Oglądanie fragmentu filmu, który zapowiada temat zajęć. Uczniowie odgadują gatunek filmowy. Podanie tematu: „Western, czyli opowieść o Dzikim Zachodzie".
  • Nowa lekcja.
    Każdy uczeń na otrzymanej kartce zapisuje jedną cechę, po której rozpoznaje western. Następnie karteczki są łączone w dwójkach, potem czwórkami, ósemkami, aż do liczby uczniów w klasie (metoda - śnieżna...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.