Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Zgryzoty osiołka. Aleksander Fredro z bliska

– scenariusz zajęć dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Czy pamiętacie bajkę Aleksandra Fredry o osiołku? Jedni uważają, że był zbyt chciwy, inni, że niezdecydowany. Dlatego, by nie powielić jego losu i wewnętrznego rozdarcia, tak ważna jest umiejętność podejmowania decyzji. Dziś tego właśnie nauczymy się w bibliotece!

Treści z podstawy programowej:

  • kształtowanie nawyku rozmawiania o literaturze i filozofii;
  • zdobywanie nowej wiedzy z zakresu rozumienia zjawisk psychologicznych; 
  • rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiadania się;
  • kształcenie umiejętności interpersonalnych; 
  • rozwijanie zdolności argumentowania, formułowania i wyciągania wniosków; 
  • podejmowanie nowych zadań i wyzwań twórczych; 
  • poznawanie siebie i swojej osobowość poprzez udział w zabawach eksperymentalnych; 
  • rozwijanie zdolności pracy pod kierunkiem bibliotekarza.

Cele zajęć: 

Uczeń: 

  • formułuje morał bajki Aleksandra Fredry Osiołkowi w żłobie dano…; 
  • wskazuje motyw osła w utworach literackich i filmowych; 
  • zna pojęcie „osioł Buridana”; 
  • bierze udział w zabawach-eksperymentach; 
  • wie, czym jest decyzja i co na nią wpływa;
  • zna proces dokonywania wyboru; 
  • formułuje wnioski; 
  • współpracuje w grupach.

Czas pracy: 60 minut.

Formy pracy: 

  • zbiorowa; 
  • indywidualna; 
  • grupowa.

Metody pracy:

  • słowna (pogadanka, rozmowa);
  • eksperymentalna; 
  • problemowa;
  • ćwiczeń inspirujących;
  • metoda kuli śnieżnej.

Materiały dodatkowe:

  • tekst bajki Aleksandra Fredry Osiołkowi w żłobie dano…
  • dowolne książki tematyczne, jakimi dysponuje biblioteka;
  • paczka fasolek;
  • tablica, kreda (lub papier, flamaster).

Warunki techniczne: stoliki i krzesła.

Dokonywanie wyboru to proces polegający na poszukiwaniu najlepszego rozwiązania. Wiąże się z wieloma czynnikami, takimi jak motywacja, analiza słabych i mocnych stron, stres. Ważne jednak, by nie uciekać przed trudnościami, bo wtedy wybieramy najgorszą możliwość. Jeśli będzie kusiło Was odsuwanie od siebie decyzji, przypomnijcie sobie osiołka stojącego między wiadrem wody i stogiem siana.

PRZEBIEG SPOTKANIA:

CZĘŚĆ WSTĘPNA

Prowadzący zapoznaje uczniów z tematem spotkania oraz pyta ich, z jakimi cechami kojarzony jest osioł (upór, głupota, szaleństwo, pokora). Czy uczniowie znają jakiegoś sympatycznego osiołka, będącego...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.