Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Humor starszej pani

– scenariusz zajęć poświęconych mniej znanej twórczości Wisławy Szymborskiej

Humor starszej pani – scenariusz zajęć poświęconych mniej znanej twórczości Wisławy Szymborskiej
Ilustracja: Lukrecja Kot

Wisława Szymborska kojarzona jest w szkole głównie z poezją intelektualną i dojrzałą, z poezją egzystencjalną, w której pisze o swoim zadziwieniu światem. Mało kto jednak pamięta, że noblistka miała ogromne poczucie humoru, a ze swoimi przyjaciółmi potrafiła się bawić jak dziecko.

Treści z podstawy programowej:

  • zdobywanie nowej wiedzy dotyczącej Wisławy Szymborskiej i jego humorystycznej twórczości;
  • rozwijanie zainteresowań poezją;
  • zachęcanie do własnej twórczości oraz wzięcia udziału w zabawach poetyckich;
  • doskonalenie zdolności słuchania oraz zapamiętywania przekazywanych treści;
  • kształtowanie umiejętności szeregowania i wykorzystywania poszczególnych informacji;
  • wprowadzenie elementów zabawy wyobraźnią i ekspresji plastycznej;
  • podejmowanie nowych zadań i wyzwań twórczych;
  • budowanie wartości społecznych – poczucia przynależności do grupy.

Cele zajęć:
Uczeń:

  • zna postać Wisławy Szymborskiej oraz jej przykładowe tomiki poetyckie lub charakterystyczne tytuły wierszy;
  • wie, czym jest limeryk i jakimi rządzi się zasadami;
  • słucha o nietypowych gatunkach literackich, jakie stworzyła poetka, oraz rozumie, na czym polega ich humor i ironia;
  • zapamiętuje zasady tworzenia altruika, lepieja, moskalika, odwódka, podsłuchańca;
  • wymyśla przykłady poznanych gatunków literackich, którymi potrafiła bawić się poetka;
  • słucha humorystycznych przykładów listów, jakie pisała Szymborska dla „Życia Literackiego”;
  • potrafi wcielić się w rolę pisarza i poety grafomana i napisać krótkie pytanie lub list do redakcji związany z literaturą;
  • wykonuje pracę plastyczną: pocztówkę-kolaż;
  • ocenia wartość merytoryczną zajęć.

Czas pracy: 2 x 45 minut.

Formy pracy:

  • zbiorowa;
  • indywidualna;
  • grupowa.

Metody pracy:

  • podająca;
  • eksponująca;
  • ćwiczeń inspirujących;
  • zabawowa.

Materiały dodatkowe:

  • książki tematyczne dotyczące Wisławy Szymborskiej, jakimi dysponuje biblioteka;
  • przykłady nietypowych form literackich poetki: moskalików, altruików itp. (m.in. W. Szymborska, Rymowanki dla dużych dzieci, Kraków: a5, 2003;
  • stare gazety, ulotki, kartoniki, obrazki, włóczki, guziki i inne drobiazgi;
    nożyczki, kleje, bloki, tektura.

Warunki techniczne: stoliki i krzesła.

Podczas poniższych zajęć poznamy nietypowe gatunki poetyckie, jakie stworzyła Wisława Szymborska: limeryki, altruiki, lepieje, odwódki, moskaliki i podsłuchańce. Dowiemy się, dlaczego obdarowywała innych dziwnymi starociami oraz w jaki sposób stworzyła w swoim domu małą fabrykę pocztówek.

Przebieg spotkania:

Część wstępna

Prowadzący zapoznaje uczestników z tematem zajęć. Wymienia przykładowe tomiki poetyckie Szymborskiej (Pytania zadawane sobie, Koniec i początek, Chwilami), oczekując, że uczniowie rozpoznają nazwisko poetki. Następnie zarysowuje postać Szymborskiej jako zbieraczki bibelotów oraz organizatorki...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.