Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Kodujemy fragment historii Harry’ego Pottera

Zajęcia z elementami programowania

Scenariusz zajęć z elementami programowania, podczas których uczniowie przypominają sobie historię Harry’ego Pottera i uczą się podstaw kodowania.

Treści z podstawy programowej:

– wprowadzanie uczniów w świat literatury, ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych oraz wyposażenie w kompetencje czytelnicze potrzebne do krytycznego odbioru utworów literackich i innych tekstów kultury;

– zapewnianie uczniom możliwości kontaktu z książką przez udział w zajęciach, na których czytane są na głos przez nauczycieli fragmenty lektur; udział w zajęciach prowadzonych w bibliotece szkolnej/pedagogicznej;

– stworzenie uczniom warunków do nabywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki, w tym logicznego i algorytmicznego myślenia, programowania;

– umożliwienie nabywania doświadczeń poprzez zabawę, wykonywanie eksperymentów naukowych, eksplorację, przeprowadzanie badań, rozwiązywanie problemów w zakresie adekwatnym do możliwości i potrzeb rozwojowych na danym etapie;

– rozwijanie kompetencji takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość;

– rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;

– kształtowanie umiejętności komunikacji i współpracy w zespole.

Cele:

Po zajęciach uczeń:

– jest zainteresowany literaturą i czytaniem;

– wyszukuje informacje w Wikipedii i tradycyjnych źródłach;

– krytycznie ocenia informacje;

– rozumie, czym jest fikcja literacka;

– rozróżnia gatunki literackie: science fiction i fantasy;

– wykorzystuje logiczne i algorytmiczne myślenie do rozwiązywania problemów z różnych dziedzin;

– współpracuje w grupie;

– potrafi uważnie słuchać i koncentrować się.

Potrzebne materiały dydaktyczne:

– mata edukacyjna do kodowania – kratownica 10 na 10, czyli 100 kwadratów jednakowej wielkości (planszę można narysować na podłodze kredą albo wykleić kratownicę za pomocą taśmy malarskiej lub pobrać ze strony: http:// kodowanienadywanie.blogspot.com/2016/08/ mata-mistrzow-kodowania-nie-tylko-do.html);

– kolorowe kubeczki plastikowe do napojów lub kolorowe nakrętki (100 sztuk);

– komputer z dostępem do internetu lub smartfony uczniów;

– karty pracy do Zadania 1 (po jednej dla każdej grupy lub tyle, ilu jest uczniów);

– słownik terminów literackich;

– ekspozycja serii książek J.K. Rowling o Harrym Potterze ze szkolnej biblioteki;

– krótkie streszczenie historii Harry’ego Pottera na podstawie hasła Harry Potter i Kamień Filozoficzny (powieść) w polskiej Wikipedii.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Wprowadzenie. Rozmowa z uczniami na temat ich ulubionych lektur i bohaterów literackich. 
  2. Słowa na F: fikcja literacka, fantastyka, fantasy. Sprawdzenie objaśnień tych terminów w Wikipedii. Jest to dobra okazja do rozmowy z uczniami o wiarygodności i krytycznym odbiorze informacji z internetu, ponieważ hasło Fikcja literacka (na dzień 11 stycznia 2019) nie zostało jeszcze zweryfikowane przez wikipedystów i nie może być uznane za wiarygodne źródło informacji. Szukamy wyjaśnienia w tradycyjnym słowniku terminów literackich.
  3. Nawiązanie do tematu zajęć: wiele osób lubi gatunki literackie, jakimi są...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.