Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Lolek-Matołek, czyli szacunek dla każdego

Scenariusz zajęć bibliotecznych z wykorzystaniem technik biblioterapii oraz arteterapii

Lolek-Matołek, czyli szacunek dla każdego Scenariusz zajęć bibliotecznych z wykorzystaniem technik biblioterapii oraz arteterapii

Skrzynka butai

Scenariusz zajęć dla szkoły podstawowej. Celem jest zachęcenie do czytania i rozwijanie umiejętności twórczego wyrażania emocji.

Czas: 45 minut
Grupa wiekowa: klasy IV
Materiały:
  • Buentello John P.: Lolek-Matołek. W: J. Canfield, M.V. Hansen, P. Hansen i in., Balsam dla duszy dziecka, czyli opowiadanie o odwadze nadziei i radości, przeł. M. i T. Hermanowscy, Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2000. ISBN: 8371209053.
  • Baranowska-Jojko E., Wiechuła A.: Rozwojowe wzgórze. Program rozwoju osobistego dla dzieci z elementami arteterapii. Gdańsk: Harmonia, 2015. ISBN: 9788371348327.
Cele terapeutyczno-edukacyjne:
  • poszerzenie wiedzy o współczesnej literaturze dla dzieci;
  • zachęcenie do sięgania po książki o tematyce współczesnej;
  • zachęcenie do odkrywania nowych form literackich – teatrzyk kamishibai;
  • zrozumienie, czym jest szacunek, oraz poznanie różnych form okazywania szacunku;
  • wdrażanie postawy szacunku wobec siebie i innych;
  • pobudzenie empatii;
  • rozbudzenie wyobraźni;
  • zaspokojenie potrzeby zabawy i samoakceptacji;
  • zachęcenie do ekspresji twórczej;
  • rozwijanie zdolności manualnych;
  • rozwijanie umiejętności twórczego wyrażania emocji.
Wykorzystane metody:
  • zabawy integracyjne;
  • zabawy animacyjne;
  • omówienie;
  • dyskusja;
  • teatrzyk kamishibai;
  • działalność twórcza.
Pomoce:
  • piłka owinięta w makulaturę;
  • teatrzyk kamishibai z wykonanymi ilustracjami do tekstu Lolek-Matołek;
  • karta pracy „Szacunek dla każdego” z książki Rozwojowe wzgórze.
Forma pracy: indywidualna i grupowa

Przebieg zajęć:

I Przywitanie

Uczniowie wraz z prowadzącym stają w kręgu. Podając sobie piłkę zapakowaną w makulaturę, uczniowie wymieniają swoje imiona, a prowadzący wita każdego słowami „miło cię widzieć!”.

II Eksperyment

Każdy z uczniów podaje sobie ponownie gałganek z piłką i stara się powiedzieć złe i nieprzyjemne słowa o tym przedmiocie, np.: „jesteś brzydka!”, „wyglądasz jak śmieć!”, „jesteś głupia!”. Po zatoczeniu koła przedmiot wędruje jeszcze raz. Tym razem uczniowie starają się znaleźć pozytywną cechę przedmiotu, np.: „jesteś unikatowa”, „jesteś ciekawa”, „masz super styl”. Po zatoczeniu kręgu prowadzący...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.