Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Mój dom - multimedialne projektowanie domów

Scenariusz projektu edukacyjnego z przedmiotu wiedza o kulturze

Szersze zagadnienie: Architektura - projektowanie przestrzeni.

Czas realizacji: dwa razy po 45 minut.

Lekcja 1.: Czym jest dom?

Lekcja 2.: Projektowanie domów.

Główny cel: umiejętność zaprojektowania funkcjonalnego i przyjaznego dla mieszkańców domu jednorodzinnego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Cele szczegółowe:

Uczeń -

-    określa rolę sztuki użytkowej w codziennym życiu;

-    doskonali umiejętności samodzielnego myślenia, formułowania wniosków i sądów;

-    rozwija zdolności myślenia abstrakcyjnego;

-    doskonali umiejętności pracy z różnymi źródłami informacji;

-    rozwija umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii, posługiwania się komputerem;

-    tworzy nowoczesne projekty architektoniczne;

-    planuje wypełnienie otwartych przestrzeni w mieszkaniu;

-    rozpoznaje podstawowe elementy schematu projektowania.

Cele szczegółowe lekcji „Czym jest dom"

-    Co oznacza słowo dom?

-    Po co nam dom?

-    Jak dawniej wyglądały domy?

-    Czy tylko ludzie mieszkają w domach?

-    Jak wygląda nasz dom?

-    Dom moich marzeń.

-    Marzenia a funkcjonalność.

Cele szczegółowe lekcji „Projektowanie domów"

-    Co to jest rzut, projekt?

-    Po co nam rzuty pomieszczeń?

-    Jak wyglądają plany mieszkań, domów?

-    Co należy wiedzieć, zanim zaczniemy rysować?

-    Od czego zacząć projekt naszego domu?

-    Aplikacja do tworzenia rzutów 3D.

Metody pracy: wykład, rozmowa nauczająca, praca indywidualna, praca z filmem, praca z prezentacją multimedialną, burza mózgów, multimedialna aplikacja on-line, praca z wykorzystaniem komputerów.

Środki dydaktyczne: rzutnik multimedialny, film, komputer, internet, prezentacja multimedialna, pracownia komputerowa.

Tok lekcji

Czynności organizacyjno-porządkowe

Powitanie, sprawdzenie listy obecności.

Rekapitulacja wtórna

Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji („Współczesna architektura mieszkalna"). Uczniowie przypominają najważniejsze budynki, kierunki i nurty w historii architektury.

Ogniwo wiążące

Na ostatnich lekcjach uczniowie oglądali przykłady nowoczesnych budynków mieszkalnych. Były to zarówno domy jednorodzinne, jak i bloki mieszkalne. Opisywali ich estetykę, bryłę i funkcjonalność. Wielu uczniów podczas prezentacji najnowszych dzieł architektury twierdziło, że chcieliby zamieszkać w jednym z przedstawianych domów. Inni...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.