Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Papieros? Nie, dziękuję! Nikotynizm w życiu nastolatka

Scenariusz zajęć profilaktycznych służących przeciwdziałaniu uzależnieniu od nikotyny. Celem jest prezentacja negatywnych konsekwencji palenia i promowanie zdrowego stylu życia.

Cele ogólne:

– poznanie przyczyn oraz konsekwencji nikotynizmu;

– kształtowanie postawy prozdrowotnej;

– rozwijanie świadomości emocjonalnej, pozwalającej na dokonywanie wyborów i funkcjonowanie w społeczeństwie bez konieczności sięgania po środki uzależniające;

– promowanie zdrowego stylu życia;

– kształtowanie klimatu i współpracy w grupie.

Cele operacyjne:

po skończonych zajęciach uczeń –

– potrafi wskazać przyczyny nikotynizmu u młodzieży;

– potrafi odnaleźć się w grupie rówieśniczej i przedstawić swoje stanowisko na dany temat;

– wie, jakie są skutki (zdrowotne i finansowe) palenia papierosów.

Formy pracy: grupowa, zbiorowa.

Metody: aktywizujące (burza mózgów, dyskusja), podające (rozmowa), praktyczna (doświadczenie).

Uczestnicy: uczniowie gimnazjum lub starszych klas szkoły podstawowej.

Czas trwania: 60-90 minut.

Pomoce dydaktyczne:

– kartki papieru,

– duże arkusze papieru,

– kredki, farby,

– karty z pytaniami,

– kolorowe gazety,

– plastikowa butelka z zakrętką, wata, papieros, rurka, odrobina plasteliny (materiały potrzebne do przeprowadzenia eksperymentu).

Uwaga: podczas zajęć uczniowie siedzą w kręgu, aby widzieli siebie nawzajem, a nie w ławkach.

Bibliografia:

J. Moczydłowska, I. Pełszyńska: Profilaktyka w szkole dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Elementy programu i scenariusze zajęć dla uczniów klas VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Rzeszów: FOSZE, [2004]

W. Więch: Program zajęć profilaktycznowychowawczych. „Lider” 2000, nr 11, s. 6-7

Przebieg zajęć

  • Powitanie – namaluj swój nastrój. Prowadzący rozdaje uczniom kartki papieru oraz kredki. Prosi, aby każdy wybrał jeden lub kilka kolorów i za ich pomocą namalował swój nastrój. Prezentacja prac z krótkim omówieniem przez każdego uczestnika.
  • Nikotynizm – co to takiego? Burza mózgów. Prowadzący zapisuje na tablicy podawane przez uczniów propozycje wyjaśnienia terminu „nikotynizm”. Dzięki temu pod koniec zajęć uczestnicy będą mogli skonfrontować swoją wiedzę z tym, co wiedzieli o nałogu przed zajęciami.
  • Okiem eksperta. Praca w grupach. Prowadzący dzieli grupę na cztery zespoły (w dowolny sposób). Każdy z...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.