Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Stacja Tuwimowo

Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć bibliotecznych dla uczniów klasy I szkoły podstawowej na podstawie Lokomotywy Juliana Tuwima. Zawiera elementy zabawy ruchowej z chustą, omówienie rodzajów środków transportu, zabawy z instrumentami muzycznymi.

Cele główne:

  • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci w wieku wczesnoszkolnym,
  • zapoznanie z literaturą dziecięcą,
  • wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego i fizycznego najmłodszych,
  • rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej dziecka.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • poznaje treść wiersza Lokomotywa;
  • odpowiada na pytania dotyczące utworu literackiego;
  • poszerza wiedzę na temat budowy pociągu;
  • współpracuje w grupie;
  • wykazuje się zaangażowaniem;
  • uczestniczy w proponowanych formach aktywności.

Metody:

  • słowne – czytanie, praca z tekstem, objaśnienia;
  • oglądowa – pokaz;
  • czynne – samodzielnych zadań do wykonania.

Techniki:

  • gry i zabawy integracyjne, aktywizujące, ruchowe;
  • twórczość plastyczna.

Formy pracy:

  • indywidualna dziecka;
  • praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

  • tekst utworu;
  • chusta Klanzy;
  • materiały plastyczne – kredki świecowe, ołówkowe, kolorowy papier, klej, nożyczki;
  • kartki z przygotowanym wcześniej przez nauczyciela szablonem wagonu oraz kółek (w liczbie odpowiadającej liczbie dzieci);
  • szablon lokomotywy;
  • książki i ilustracje pomocne do omówienia środków transportu;
  • chustki, apaszki do zasłonięcia oczu dzieciom podczas zabawy ruchowej; – instrumenty muzyczne – trójkąt, marakasy, bębenek, grzechotka;
  • utwór Jedzie pociąg z daleka;
  • odtwarzacz płyt CD;
  • kilka piłeczek;
  • szablony kółek do ewaluacji zajęć.
Przewidywany czas trwania: 45-60 minut.

Bibliografia:

  • A. Boras: Dokąd zawiezie nas lokomotywa. Scenariusz zajęć dla klasy II. „Życie Szkoły” 2010 nr 2, s. 50-53
  • J. Bździuch: Tuwimolandia zaprasza. „Poradnik Bibliotekarza” 2013 nr 10, s. 41-42
  • T. Kuruc: Odkrywanie świata. „Wychowanie w Przedszkolu” 1992 nr 7, s. 424-427
  • A. Maćkowiak: Wielka księga zagadek. Gdańsk: Harmonia, 2012
  • J. Tuwim, I. Tuwim: Julian i Irena Tuwim dzieciom. Warszawa: Nasza Księgarnia, 2012

Przebieg zajęć

Zabawa z chustą animacyjną na dzień dobry.

Dzieci stają w kole i trzymają rozciągniętą chustę. Nauczyciel wrzuca na nią kilka małych piłeczek i wyjaśnia, jak należy poruszać chustą podczas śpiewanej piosenki (na dowolną melodię). Zadaniem dzieci jest takie manewrowanie chustą według ustalonych zasad, aby po skończonej piosence wszystkie piłeczki znalazły się poza nią. Zabawa zostaje powtórzona (dzieci maszerują w drugą stronę).

Kolorową chustę mam (marsz dzieci)
I w kolory sobie gram.
Tu i tam, tu i tam (na słowa „tu” chusta w górze, „tam” – na dole)
Tobie nutkę dam (energiczne podnoszenie i opadanie...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.