Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Wiosenne wariacje w bibliotece

Scenariusz zajęć edukacyjnych

Propozycja zajęć edukacyjnych dla klas I szkoły podstawowej. Dzięki zabawom i pracom dzieci poznają symbole wiosny, a także rozwijają zainteresowanie przyrodą i pobudzają kreatywność.

Cele ogólne:
  • poznanie symboli związanych z wiosną;
  • rozbudzenie zainteresowania otaczającą przyrodą;
  • kształtowanie umiejętności słuchania tekstu czytanego;
  • pobudzanie kreatywności dzieci;
  • zainteresowanie dzieci książką.
Cele operacyjne zajęć. Dziecko:
  • określa oznaki zbliżającej się wiosny;
  • rozpoznaje i nazywa wiosenne kwiaty: tulipany, żonkile, fiołki;
  • prawidłowo posługuje się przyborami plastycznymi;
  • zapamiętuje i powtarza ciągi wyrazowe;
  • ćwiczy mięśnie narządów mowy (głośne i poprawne powtarzanie wiersza);
  • uważnie słucha i udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści utworu;
  • zna i śpiewa piosenkę Maszeruje wiosna1;
  • w czasie zabawy ruchowej słucha poleceń nauczyciela i dokładnie je wykonuje.
Metody:
  • słowna (czytanie książeczki, rozmowa o utworze oraz zwiastunach wiosny, objaśnienia i instrukcje);
  • oglądowa (obserwacja i pokaz różnych symboli wiosny);
  • czynna (zadania stawiane dzieciom, zabawy, wykonywanie wiosennych plakatów).
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Czas trwania zajęć:
60-90 minut (w zależności od inwencji i kreatywności młodych uczestników).
Środki dydaktyczne:
  • książka Barbary Żołądek Żabka mała (Kielce: Jedność, 2010);
  • wiersz A.A. Milne’a Dni wiosenne (tłum. Irena Tuwim);
  • zagadki o tematyce wiosennej (załącznik);
  • cztery duże brystole;
  • kolorowy papier, bibuła;
  • przygotowane wcześniej przez nauczyciela szablony kwiatów (w dużej liczbie), bociana, żabek i innych zwiastunów wiosny (według pomysłu i inwencji twórczej prowadzącego) – posłużą do ilustrowania wypowiedzi dzieci, będą rozmieszczone na półkach z książkami i między regałami;
  • kredki, klej, nożyczki;
  • kółka z kolorowego papieru do ewaluacji zajęć;
  • przepaski dla dzieci z kolorowego papieru – z emblematem żabki dla chłopców i kwiatka dla dziewczynek;
  • laptop lub odtwarzacz CD.

Przebieg zajęć

„Iskierka radości” – powitanie dzieci

Dzieci stoją w kole. Prowadząca wita się z grupą, przesyłając „iskierkę radości”. Następnie wręcza własnoręcznie przygotowane kolorowe wiosenne przepaski, które ozdobią głowę każdego dziecka.

Wprowadzenie do tematu zajęć
Dzieci odgadują zagadki o tematyce wiosennej (propozycje w załączniku). Po udzieleniu odpowiedzi dziecko podchodzi do stolika, na którym znajdują się wykonane przez prowadzącą szablony motyli, bocianów, biedronek, pszczół oraz kwiaty wycięte z kolorowego papieru bądź wykonane z bibuły. Za każdą poprawną odpowiedź dziecko wybiera sobie wiosenny fant,...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
Informacje
Dodaj artykuł do ulubionych, aby wrócić do niego w przyszłości.
Do pobrania
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.