Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Wszystkie barwy czarnej farby

Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem technik biblioterapii oraz arteterapii. Celem jest pobudzenie empatii, poszerzenie wiedzy o niepełnosprawności i zachęcenie do czytania książek dotykowych.

Czas trwania: dwa razy po 60 minut.
Miejsce: biblioteka lub dowolne pomieszczenie.

Wykorzystane książki:

  • Menena Cottin, Rosana Faria: Czarna książka kolorów. Warszawa: Widnokrąg, 2013;
  • Marcin Szczygielski: Czarny młyn. Warszawa: Stentor, 2013, s. 8-17, 24-27, 70-78, 235-242.

Cele terapeutyczno-edukacyjne:

  • pobudzenie empatii,
  • poszerzenie wiedzy o niepełnosprawności,
  • rozbudzenie wyobraźni,
  • pobudzenie zmysłów dotyku i słuchu,
  • zachęcenie do odkrywania nowych form literackich
  • książki obrazkowe,
  • przełamanie stereotypu książek obrazkowych jako literatury przeznaczonej tylko dla najmłodszego grona czytelników,
  • zachęcenie do sięgania po książki o tematyce współczesnej,
  • zaspokojenie potrzeby zabawy i samoakceptacji,
  • zachęcenie do ekspresji twórczej,
  • rozwijanie zdolności manualnych,
  • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych,
  • rozwijanie umiejętności twórczego wyrażania emocji.

Metody: 

  • zabawy integracyjne,
  • zabawy animacyjne,
  • omówienie,
  • dyskusja,
  • collage,
  • działalność twórcza.

Pomoce:

  • piłka tenisowa lub kauczukowa;
  • czarne szaliki do zawiązania oczu;
  • skrzynia z przedmiotami codziennego użytku różniącymi się wyglądem, wielkością, kształtem, fakturą;
  • białe kartki, ołówki, nożyczki oraz brystol z naszkicowanym pniem drzewa;
  • książki
  • Czarna książka kolorów Meneny Cottin i Rosany Farii oraz Czarny młyn Marcina Szczygielskiego;
  • praca plastyczna
  • białe karty dowolnego formatu, przedmioty o różnych wielkościach i fakturach, np.: liście, tekturki faliste, kawałki kory, folii, serwetki papierowe, gazety, zapałki, koraliki, skrawki materiałów itp., kleje, kredki, ołówki, sznurki lub rafie. 
Forma pracy: indywidualna i grupowa.

Bibliografia:

  • M. Cottin, R. Faria: Czarna książka kolorów. Warszawa: Widnokrąg, 2013
  • J. Gładyszewska-Cylulko: Arteterapia w pracy pedagoga. Teoretyczne i praktyczne podstawy terapii przez sztukę. Kraków: Impuls, 2014
  • O. Handford, W. Karolak: Bajka w twórczym rozwoju i arteterapii. Łódź 2009
  • K. Nawrot, K. Iwańska: Praktyczny podręcznik animatora zabaw dziecięcych. Centrum Animatora 2015
  • K. Nawrot, K. Iwańska: 101 zabaw animacyjnych. Pomoc metodyczna dla animatorów zabaw. Centrum Animatora 2015
  • M. Szczygielski: Czarny Młyn. Warszawa: Stentor, 2013

Przebieg zajęć

Przywitanie

Uczniowie wraz z prowadzącym stają w kole, wszyscy witają się i przedstawiają, odbijając od podłogi piłkę tenisową. Wędrówka piłki wyznacza kolejność przedstawiania się osób, każdy uczestnik po złapaniu piłki przedstawia się imieniem oraz podaje swój ulubiony kolor, np. „Basia – zielony”. Następny uczeń, który złapał piłkę, powtarza wszystkie imiona swoich poprzedników oraz ich ulubione kolory np. „Basia – zielony, Kasia – fioletowy, Jacek – niebieski, ja jestem Marcin mój ulubiony kolor to żółty”. Zabawa sprzyja rozwijaniu koncentracji oraz zapamiętywania przy jednoczesnej integracji...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.