Promocja! Zamów dostęp na I półrocze 2026 za 120 zł, a uzyskasz go już teraz!

Zostajemy czytelnikami biblioteki szkolnej

Scenariusz pasowania na czytelnika

Scenariusz pasowania na czytelnika w konwencji podróży pociągiem. Uczniowie odwiedzją kolejne „stacje kolejowe” z wystawkami książek.

Cel ogólny: wyrabianie w uczniach nawyku czytania książek i korzystania z biblioteki.

Cele operacyjne:

Uczeń potrafi –

–  właściwie zachować się w czytelni i bibliotece;

–  wybrać samodzielnie lub z pomocą nauczyciela bibliotekarza odpowiednią dla siebie książkę;

–  szanować książki.

Metody pracy: pokaz, rozmowa kierowana, dyskusja, burza mózgów – układanie własnej bajki.
Środki dydaktyczne: stacje kolejowe, wystawki książek nowych i zniszczonych, ilustracje znanych bajek i baśni, kartony, kredki, dyplomy.
Miejsce uroczystości: czytelnia i biblioteka szkolna.
Czas trwania: trzy godziny.

Przebieg uroczystości

  • Po powitaniu uczniów, wychowawcy i dyrektora szkoły nauczyciel bibliotekarz proponuje zabawę w pociąg. Uczniowie zwiedzają i poznają czytelnię jako miejsce, w którym można odrobić lekcje, poczytać książkę albo czasopismo lub po prostu porozmawiać z kolegami. „Wagoniki” (czyli każde dziecko) zwiedzają bibliotekę, wędrując między regałami, poznają księgozbiór, sposób rozmieszczenia książek na półkach, zapoznają się z działem „Bajeczki i wierszyki” przeznaczonym specjalnie dla najmłodszych.
  • Następnie „pociąg” udaje się na stację nr 1 zatytułowaną: „Oczekiwanie na czytelnika”. Tutaj uczniowie...

Zaprenumeruj, by czytać dalej

Artykuły są dostępne dla czytelników z pełnym dostępem do portalu.

Zamów dostęp Za 120 zł do końca roku szkolnego
  • Baza ponad 6 tysięcy artykułów z 34 lat
  • Wszystkie numery z 34 lat
  • Baza kilkudziesięciu szkoleń
  • Ocena czytelników: 5,7 / 6 Ocena czytelników: 5,7 / 6
Biblioteka w Szkole
Zaloguj się jeśli masz już prenumeratę.
newsletter

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do naszego newslettera, by otrzymywać najnowsze materiały dla bibliotek.