Zamów dostęp za 120 zł do końca roku!
Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka

Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka

Ogólnopolski Program dla Bibliotek Szkolnych w roku szkolnym 2023/2024

Zgłoszono chęć udziału w programie Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka.
Na podany w formularzu zgłoszeniowym adres e-mail wysłaliśmy potwierdzenie rejestracji.

Co to za program?

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim programie promującym czytanie oraz aktywność i wizerunek bibliotek. Jest skierowany do chętnych bibliotek szkolnych. Program ma za zadanie dostarczyć bibliotekom konkretne i w pełni przygotowane pomysły oraz materiały na cały rok szkolny.

Uczestnictwo umożliwia konsultowanie działań z innymi uczestnikami. Po ukończeniu programu biblioteka otrzyma (elektronicznie) certyfikat z wykazem zrealizowanych działań.

Zapisz się Więcej informacji

Szczegóły

Zdajemy sobie sprawę, że w natłoku obowiązków nie zawsze jest w bibliotekach czas na wyszukiwanie i realizację pomysłów dotyczących ich najważniejszego zadania, czyli promowania czytania. Dlatego proponujemy udział w programie, który w tym pomoże.

Planujemy 5-6 zadań w ciągu całego roku szkolnego. Będą obejmować różne kategorie. Chcemy, by były zróżnicowane, ale zarazem dość uniwersalne. Tak, by można je było zrealizować w zdecydowanej większości placówek, jednak unikając powtarzania zgranych pomysłów.

Regulamin programu znajdziesz tutaj.

1

Zapisz się do programu

Będziesz otrzymywać informacje o nowych działaniach. Możesz to zrobić tutaj. Następnie przeczytaj artykuł omawiający program.

2

Realizuj działania

Znajdziesz je tutaj. Możesz pominąć 2 działania w ciągu roku szkolnego, jeżeli ci się nie spodobają lub nie trafiają do grupy wiekowej twoich uczniów.

3

Chwal się i konsultuj

Tutaj możesz rozmawiać ze społecznością bibliotek biorących udział w programie. Realizując działania rób zdjęcia i wrzucaj do społeczności. Możesz tam również konsultować pomysły i przebieg działań.

4

Odbierz certyfikat

Podczas realizacji działań rób zdjęcia. Formularz sprawozdania będzie dostępny w czerwcu. Biblioteki, które ukończą program, otrzymają (elektronicznie) certyfikat.

Założenia

Przygotowując program, określiliśmy główne założenia działań, które zaproponujemy.

  1. Zadania mają służyć nie tylko tradycyjnie pojętej edukacji czytelniczej, lecz również budowaniu wizerunku biblioteki jako przyjaznego miejsca: bezpiecznego, spokojnego schronienia z pozytywną atmosferą, gdzie wiele można, ale niewiele trzeba.
  2. Zadania powinny być atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
  3. Działania muszą być realistyczne, możliwe do realizacji w jak największej liczbie szkół.
  4. Nauczyciel realizujący program powinien być wyręczony w jak największym zakresie w przygotowaniach. Nie proponujemy działań na zasadzie kreatywnego pomysłu, który wydaje nam się atrakcyjny, ale ciężki do zrealizowania.
  5. Program powinien być w miarę łatwy do przeprowadzenia i modyfikowania, by można go było dostosować do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz wieku uczniów.szkolny.

Cele programu

  1. promocja czytania;
  2. aktywizacja bibliotek szkolnych;
  3. wsparcie wizerunku bibliotek szkolnych;
  4. oszczędność czasu nauczycieli bibliotekarzy.

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie